Karel Poborský o reprezentaci a nové éře českého fotbalu

Karel Poborský

Autor: Jakub Štefek, Praha, 1.12.2011

Karel Poborský – rekordman v počtu reprezentačních startů (118), fotbalová ikona, člen VV FAČR, předseda FAPH, majitel SK Dynamo České Budějovice, Ambasador BetClic, poradce reprezentačního “A” týmu se s námi rozpovídal o úspěšné baráži, aférce kolem oslav českého nároďáku, volbě předsedy FAČR, domácí Gamrinus lize a také o svém soukromí. Prožil opravdu hektický týden a proto bylo o čem si povídat.

Dobrý den, Karle. Jak byste shrnul celou a úspěšnou kvalifikační cestu na EURO 2012?

“Samozřejmě, že úspěšně. Postoupili jsme na EURO 2012, takže úkol byl splněn na 100%. Od začátku bylo jasné a my jsme věděli, že Španělsku nebude konkurovat nikdo a tak se hrálo o baráž, kterou jsme zvládli. Proto jsem naprosto spokojen.”

Byly okamžiky, kdy jste jako člověk pochyboval o tom, že to český tým zvládne?

(Zamyslí se)”Pochybovat, to asi ne, to je moc siln é slovo. Ale dostali jsme sami sebe pod tlak hned úvodním utkáním doma s Litvou (0:1) a potom musím říct, že hlavně v přátelácích mělo naše mužstvo velké rezervy a jeho výkony nebyly odpovídající.”

Jaký je Váš názor, jako člověka na oslavy postupu, které byly vidět na letišti a po cestě z Podgorici? Nebylo to zbytečné a na nízké úrovni?

“Samozřejmě, že bylo! A je to velká škoda. Kluci si tím hodně degradovali výkon a tu, v uvozovkách slávu, kterou si úspěšným koncem kvalifikace a baráží vydobili. Tyto úspěchy někteří z nich tímto troche degradovali.”

Myslíte, že Milan Baroš pořád patří do týmu, byť je poslední dobou vidět jen mimo hřiště?

“Myslím, že ano. Milan je pořád jedním z našich nejlepších útočníků, ne-li nejlepší. Měl zdravotní problémy, na posledním srazu ležel s horečkami, ale svoji kvalitu pořád má. Je dobře, že v reprezentaci pořád je.”

Zpět k pozitivním věcem – Karle, vyberte za sebe tři nejlepší hráče kvalifikace.

Petr Jiráček – “Opravdu – v těch zápasech, do nichž nastoupil, zazážil a patřil mezi nejlepší hráče na hřišti.Od utkání ve Skotsku, kde debutoval, byl jedním z našich stěžejních hráčů.”

Petr Čech – “Byl celou kvalifikaci oporou a podržel nás. Doufejme, že mu to vydrží. Jeho výkony v baráži byly naprosto skvělé.”

Tomáš Sivok a Tomáš Rosický –“Není to úplně fér, říct jen tři a tak musím jmenovat celkem čtyři hráče.  Tomášové byli lídry na svých postech a zkušenostmi oporami celého týmu.”

Karel PoborsýJaké jsou další plány národního týmu před turnajem EURO?

“Nyní nás jako první čeká los (2.12., pozn. redakce). Uvidíme, jakou budeme mít skupinu a kde budeme svá utkání hrát. Podle toho poté musíme vybrat místo pobytu, kde náš tým rozbije svůj základní tabor. Podle soupeřů ve skupině pak budeme vybírat soupeře na přípravné zápasy. To jsou momentálně nejdůležitější a nejbližší kroky tady v týmu. První přátelák se pak odehraje na konci února.”

Které týmy tipujete, že dostane český tým do skupiny?

“Tak to teď vůbec neřeším. Je to navíc skoro jedno. Přál bych si asi jeden z domácích týmů, protože jsou v 1.koši nejslabší. Jinak si není z čeho vybírat. Bude pak záležet jen na našem týmu ajeho formě – uvidíme.”

Včera se odehrály volby a máme opět předsedu, kterým se stal Miroslav Pelta.  Jak jste s výsledkem voleb spokojen?

“V prvé řadě jsem velmi spokojen s fakem, že jsme se k volbám vůbec dostali. Dohadovací procesy mezi komorami byly opravdu složité a několikrát jsme byli kousek od toho, že se opět rozejdeme. Super je, že jsme nakonec zvolili a odsouhlasili vítězného kandidáta. Pan Pelta je člověk, který je oddaný fotbalu. Uvidíme, jak mu to na tomto postu půjde. V individuálním měřitku je to silná osobnost a já věřím, že to snad přenese I do této funkce, v níž bude řídit celý český fotbal jako celek.”

Tušil jste, že Miroslav Pelta zvítězí?

“Asi ano. Morava byla hodně jednotná a jeho podpora tam byla obrovská. Jelikož kandidoval jako moravský kandidát, tak byl papírovým favoritem. A tím, že došel až do třetího kola, kde česká komora nevolila, bylo rozhodnuto.”

– Ve třetím kole volila pouze moravská komora, což při prvních volbách byl základní problem toho, že by měla ve třetím kole volit pouze ta česká – to první volby zmařilo na popud Moravy, která na to, v obrácené situaci nyní nějak pozapomněla.

Jaká bude Vaše pozice ve výkoném výboru?

“Moje pozice zůstává stejná, protože celý výkonný výbor je stejný. Zvolil se pouze předseda a vyměnili se místopředsedové, kde česká komora posílila. Předsedou je totiž moravský kandidát a proto je 1. místopředseda z české strany ( Jindřich Rajchl). Takže budeme fungovat stejným způsobem I nadále.”

Co říkáte tomu, že je ve výkonném výboru FAČR médii a veřejností propíraný Roman Berbr?

“Pan Berbr je člověk, který ve fotbale působí velmi dlouho. Spoustě lidem proto vadí a je určitým způsobem označen I médii. Mluví za něj dlouhodobé zkušenosti. Já jsem se s ním osobně pracovně nesetkal a žádnou zkušenost s ním nemám. Proto nevidím důvod, proč bysme nemohli spolupracovat jako kolegové a jako členové výboru spolu vycházet.”

Opět se nám Karle, rozjíždí domácí soutěž a Váš klub, Dynamo České Budějovice, hraje v neděli utkání doslova a do písmene o šest bodů proti Viktorii Žižkov.  Jak se na toto utkání těšíte a jak vidíte jeho výsledek?

„Těším se moc. Jsem rád, že se liga opět rozjela. Náš cíl je jasný, musíme zvítězit a vybojovat tři body. Věřím, že se nám to povede. S porovnání s Viktorkou je kvalita na naší straně a měli bysme toto utkání zvládnout a dotáhnout do vítězného konce!“

Karle, poslední dobou jste zažil opravdu hektické období – nervy s reprezentací, potom svazové povinnosti na FAČR završené volbami, projekty s hráčskou asociací a nyní opět stresuplné boje o záhranu s Dynamem. Jak vše zvládáte? Prozraďte nám své tajemství, jak se dá vše zvládnout a to hlavně po psychické stránce? A plánujete nyní nějaký odpočinek?

„Samozřejmě, někdy je to hodně náročný. Zvládám to a to díky tomu, že se snažím adrenalin a stres vypotit. Opět běhám a posiluji a jsem rád, že po operacích se opět dostávám do zátěže. Pokud mám také čas, snažím se vypnout s rodinou a odprostit se od veškeré pracovní zátěže. Volných dnů totiž není mnoho.“

Co byste na závěr vzkázal českým fanouškům?

„Ať se těší na EURO. I já jsem moc rád, že bude tento turnaj našim divákům nabídnut s českou účastí a věřím, že naše mužstvo potvrdí svoji kvalitu a uspěje. A všem lidem, nejen fotbalovým fandům bych chtěl také připomenout, že blížící se vánoce jsou svátky klidu, tak hlavně nemějte žádný stres!“

Karel Poborský info

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*