Prognóza zápasu Walesu proti Severnému Írsku

Tohtoročný európsky šampionát sa vyvíja netradične. Niektoré uprednostňované tímy sa neprekúsali cez základnú časť, a tak osemfinálové stretnutia môžu ponúknuť zaujímavý futbal.

Tipovanie výsledkov (napríklad prostredníctvom bet365) preto nebude jednoduché. Jedným z takýchto zápasov bude určite stretnutie Walesu so Severným Írskom. Zápas je naplánovaný na sobotu 25. júna so začiatkom o 18:00. Hrať sa bude na štadióne Parc des Princes v Paríži.

Vzájomné stretnutia

Podľa štatistík sa bude Wales snažiť udržať si kladný výsledok, čo sa týka bilancií vzájomných zápasov so Severným Írskom. Dohromady stáli tieto mužstvá proti sebe už 95 krát, pričom Wales je na tom podľa tabuliek lepšie. Z týchto 95 vzájomných zápasov Wales vyhral 44 krát, 27 krát prehral a 24 krát bolo skóre nerozhodné. Navyše Wales nebol porazený v posledných 8 vzájomných zápasoch, z ktorých 4 krát vyhral a 4 krát remizovali. Tieto výsledky sa počítajú od roku 1980, kedy bol Wales v priateľskom zápase porazený 0:1.

Posledný vzájomný zápas, ktorý oba tímy odohrali bol priateľské stretnutie 24. marca v Cardiffe. Zápas bol dramatický, lebo až penalta v posledných minútach rozhodla o remíze 1:1. Jediné stretnutie v rámci EURA mali ešte počas kvalifikácie v roku 1968. V Belfaste zahrali remízu 0:0 a potom v Cardiffe Wales vyhral 2:0.

EURO 2016 vysledky zapasov

Vystúpenie Walesu na veľkých turnajoch

Wales vyhral základnú skupinu B, pritom sa na šampionát UEFA prebojoval tento rok prvý raz. Najlepší výsledok podali v roku 1976, kedy proti vtedajšej Juhoslávii zahrali vzájomné stretnutia 2:0 v Záhrebe a 1:1 v Cardiffe. Futbalový tím Walesu bude prvý raz hrať na štadióne Parc des Princes. Starší fanúšikovia rugby si však môžu pamätať tento štadión z doby, kedy určitý čas poskytoval domov francúzskemu národnému rugby tímu.

Ďalšou zaujímavosťou je, že naposledy sa Wales prebojoval cez základnú skupinu v ich jedinom vystúpení na FIFA Majstrovstvách Sveta v roku 1958. V play-off porazili Maďarsko 2:1 a vo štvrťfinále prehrali s Brazíliou 1:0. Hráč Walesu Gareth Bale strelil gól vo všetkých troch zápasoch tohtoročného EURA. Bale navyše zabezpečil 7 gólov z celkových 11 pre Wales počas kvalifikácie a tiež má na konte dve asistencie. Po prepočte to znamená, že stál za 82% gólov svojho tímu.

Hráč Walesu Gareth Bale

Hráč Walesu Gareth Bale

S čím pôjde do zápasu Severné Írsko

Severné Írsko vystupuje tento rok prvý raz na šampionáte EURO. Naposledy sa rozlúčili s hlavným turnajom na Majstrovstvách Sveta v roku 1986, kedy neprešli základnou skupinou. Najväčší úspech sa krajine podarilo dosiahnuť na MS v roku 1958. Podobne ako Wales sa dostali až do štvrťfinále, kde však prehrali 4:0 s Francúzskom.

Severné Írsko nastúpi na štadióne Parc des Princes už štvrtýkrát. V základnej časti tohoročného EURA podľahli Nemecku 1:0. Predtým tu nastúpili v dvoch priateľských stretnutiach proti domácim Francúzom. Raz remizovali 0:0 a raz prehrali 4:0.