Finančné problémy v Nórsku po svetovom šampionáte v cestnej cyklistike

Peter Sagan

Finančné problémy v Nórsku po svetovom šampionáte v cestnej cyklistike
V tejto severskej krajine majú tento rok problémy s peniazmi po tom, čo sa tu konali majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike.

Viac ako 260 tisícové mesto Bergen hosťovalo toto podujatie. Miestni sa tešili na jazdcov a zo závodu si urobili akúsi slávnosť. Pre mesto to bol sviatok a tak sa na to aj pripravilo. Čo ale len málokto očakával je, že mesto sa dostalo do enormného dlhu a situáciu asi bude riešiť samotná vláda, aj keď sa črtá iná možnosť. Rozbehla sa tu totiž iniciatíva, ktorá chce využiť pomoc bežných ľudí.

Čo je vo veci

Odhliadnuc od toho ako sa vyvinuli aktuálne výsledky cestnej cyklistiky, ktoré sa dajú nájsť napr. na portáli bet365, pozrieme sa na to, čo spôsobilo tento dlh. Celému podujatiu šéfoval Helge Stormoen, ktorý pre novinárov potvrdil, že utratili oveľa viac, aký mali rozpočet. Ide o to, že celé mesto sa odelo do národných farieb, snažili sa odstrániť spomaľovače po celej trase a pod. Najviac však utratili za bezpečnosť a ochranu pred možným teroristickým útokom. Z pôvodného rozpočtu im navyše niektorí sponzori vypovedali a tiež sa im nepodarilo predať dostatok balíčkov na nocľah a zabezpečenie počas podujatia pre fanúšikov, ktoré predpokladali, že budú ich hlavný zdroj príjmov.

Bližšie v číslach

V nórskych korunách boli asi celkové náklady okolo 220 miliónov, čomu zodpovedá približne 23 miliónov Eur. Pritom však plánovaný rozpočet bol vo výške len 110 miliónov, takže im ešte polovica chýba. Vo veci je aj to, že ropný priemysel im mal prispieť vyššou čiastkou, ale nestalo sa. Mesto sa tak ocitlo v dlhu približne 11 miliónov Eur. Stormoen sa chystá osloviť nórsku vládu, aby nejako pomohla v tejto zúfalej situácii.

Iniciatíva bežných ľudí

Po tom, čo sa na verejnosť dostali tieto informácie, vznikla v Nórsku iniciatíva, ktorá sa snaží vyzbierať peniaze na splatenie dlhu. Miestni fanúšikovia cestnej cyklistiky vyzdvihli fakt, že podujatie bolo pre ľudí zadarmo a že sa im veľmi páčilo. Preto prišli s myšlienkou založenia aplikácie, cez ktorú môžu ľudia prispieť a pomôcť vyriešiť kritickú situáciu. Zatiaľ sa im podarilo vyzbierať približne 375 tisíc Eur za pár dní. V porovnaní s celým dlhom je to málo, ale ak by ľudia vydržali prispievať týmto tempom, tak by výrazne pomohli dlžobu splatiť.

Možné scenáre

Pravdepodobne sa mesto Bergen bude musieť obrátiť na vládu nakoľko pohľadávky treba vyplatiť. Všetky informácie o celkových výdavkoch ešte nie sú úplne presné a najbližšie týždne ukážu presné čísla. Vedenie mesta oceňuje občiansku iniciatívu, ale je si plne vedomé, že 11 miliónov je 11 miliónov. Nórska vláda nie je spokojná s ich hospodárením, takže je otázne, aký postih za to ešte mesto postihne. Každopádne udalosti môžu byť zdvihnutým prstom pre iné mestá, ktoré budú hosťovať podobné podujatia, aby boli obozretnejšie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*