Greipel vyhral štvrtú etapu Tour de France, Sagan skončil piaty

Tour de France 2012

Nemecký pretekár Andre Greipel triumfoval v stredajšej 4. etape cyklistických pretekov Tour de France.

Jazdec stajne Lotto zvládol 214 km dlhú prevažne rovinatú trať z Abbeville do Rouen za 5:18:32 hodín. Druhý skončil taliansky pretekár Alessandro Petacchi a tretí bol Tom Veelers z Holandska. Slovák Peter Sagan došpurtoval na piatej priečke.

Etapa mala rovinatý charakter a očakávala sa šprintérska koncovka. Krátko po štarte unikol 54. muž výsledkovej listiny Jukija Araširo z Japonska, ku ktorému sa pridali Francúzi David Moncoutié a Anthony Delaplace.

Už na 16. km malo trio na pelotón náskok 8:40 min. Postupne sa rozdiel ustálil na osem minút. Pelotón išiel pokojne, za prvé tri hodiny bol rýchlostný priemer 37,6 km/h. S pribúdajúcimi kilometrami začala aktivita jazdcov stúpať a rozdiel medzi triom a hlavným balíkom sa znižoval.

Jeden a pol kilometra pred koncom vypadol z bojov o etapový triumf Mark Cavendish, ktorý sa zaplietol do veľkého pádu. Ten sa však odohral už v ochrannej zóne. Záverečný hromadný finiš vyšiel najlepšie Greipelovi. O vavríny bojoval aj Sagan, ale v závere už nemal dostatok síl a obsadil piatu priečku.

Som šťastný, že mi to na rovine ide. Vyhral som dve etapy a zbieram body do bodovacej súťaže o zelený dres, čo je samozrejme môj hlavný cieľ. Dnes som skončil piaty, takže som nestratil toľko bodov. Dúfam, že na ceste do Paríža nebudem klesať dole. Po páde mám síce väčší náskok na Cavendisha, ale tie nehody v dojazdoch sú veľmi nebezpečné. Dúfam, že sa mi to nestane,“ povedal Sagan, ktorý nazbieral už 147 b a na čele bodovacej súťaže má 55-bodový náskok pred druhým Matthewom Gossom z Austrálie.

Darilo sa aj ďalšiemu Slovákovi Petrovi Velitsovi, ktorý prišiel do cieľa na 14. priečke v rovnakom čase ako víťaz. Jeho brat Martin Veltis skončil 95. a rovnako bez straty.

V celkovej klasifikácii si Sagan udržal 15. miesto (+23 s), Peter Velits 54. pozíciu (+2:09) a Martin Velits stú priečku (+7:05).

Výsledky – 4. etapy Tour de France: (Abbeville > Rouen, 214,5 km):

1. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol 5:18:32 h
2. Alessandro Petacchi (Tal.) Lampre-ISD
3. Tom Veelers (Hol.) Argos-Shimano
4. Matthew Harley Goss (Aus.) Orica Greenedge
5. Peter SAGAN (SR) Liquigas-Cannondale
6. Jonathan Cantwell (Aus.) SaxoBank-TinkoffBank
7. Daryl Impey (JAR) Orica Greenedge
8. Kris Boeckmans (Belg.) Vacansoleil-DCM
9. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky Procycling
10. Ruben Perez Moreno (Šp.) Euskaltel-Euskadi

14. Peter VELITS (SR) OmegaPharma-QuickStep
95. Martin VELITS (SR) OmegaPharma-QuickStep – všetci rovnaký čas ako víťaz


Tour de France 2012 - etapa č.4

Peter Sagan došpurtoval v 4. etape Tour de France na piatej priečke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*