Dnešnú etapu vyhral Froome, Sagan ostáva v zelenom

Tour de France 2012

Siedmu etapu slávnych cyklistických pretekov Tour de France vyhral prekvapivo Christopher Froome z Veľkej Británie.

Dnešná časť Tour de France po prvýkrát vyhovovala hlavne špecialistom na vrchy, etapa z Tomblaine do La Planche des Belles Filles s dĺžkou 199 kilometrov bola prvou horskou časťou prestížnych pretekov, práve preto sa dalo očakávať, že napríklad slovenský cyklista Peter Sagan nebude patriť medzi favoritov.

Veľkú šancu na úspech mal dnes Martin Velits, ktorý spolu s ďalšou šesticou cyklistov predviedol pekný únik, ktorý táto skupinka dokázala držať až na 174 kilometroch. V závere bola ale pohltená pelotónom, ktorý sa na posledných kilometroch vďaka prudkému stúpaniu potrhal a poriadne premiešal.

Z víťazstva sa nakoniec prekvapivo tešil Brit Christopher Froome z tímu Sky, keď v záverečných metroch dokázal počas stúpania pred cieľom uniknúť dvom najväčším favoritom celého podujatia Bradleymu Wigginsovi z Veľkej Británie a Austrálčanovi Cadelovi Evansovi. Froome sa tak tešil z výhry, ale o to väčšiu radosť mal Evans, ktorý sa vďaka tomuto výsledku dostal na čelo celkového poradia a vyzliekol tak zo žltého trička doterajšieho lídra Fabiana Cancellaru.

Zo Slovákov sa najvyššie umiestnil Peter Velits, ktorý skončil 35., jeho brat Martin bol nakoniec sedemdesiaty a Peter Sagan došiel do cieľa až na 120. mieste so stratou vyše dvanástich minút.

V nedeľu čaká pelotón druhá odbočka do zahraničia. Švajčiarske Porrentruy je po prvý raz v histórii etapovým cieľom najvýznamnejších cyklistických pretekov sveta.

Výsledky – 7. etapy Tour de France: (Tomblaine > La Planche des Belles, 199 km):

1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 4:58:35 h