Tour de France: Voeckler vyhral kráľovskú etapu

Tour de France logo

Cyklistické preteky Tour de France včera pokračovali šestnástou, takzvanou kráľovskou etapou, v ktorej triumfoval Voeckler.

Francúzski fanúšikovia cyklistiky môžu byť so svojimi obľúbencami viac ako spokojní, hlavne s Thomasom Voecklerom. Ten totiž včera ukázal, že patrí medzi špičku v tomto športe, keď vyhral veľmi náročnú etapu z Pau do Bagneres-de-Luchon s pekným náskokom.

Voeckler predviedol na kráľovskej etape perfektný výkon, na 197 kilometrov dlhej trati totiž zaznamenal únik dlhý až 160 kilometrov, čo je vzhľadom na profil úseku priam výnimočný výsledok. Pretekári totiž museli prekonať až štyri prudké stúpania, takže vo výhode boli aj tento krát odborníci na vrchy, nik však nečakal, že by niekto dokázal predviesť taký únik a dotiahnuť ho aj do úspešného konca.

Francúza teda pelotón nedobehol a do cieľa došiel s náskokom jednej minúty a 40 sekúnd pred druhým Dánom Chrisom Ankerom Sorensenom z tímu Saxo Bank. Sorensen sa taktiež dokázal odpútať od ostatných, Gorka Izaguirre Insausti a Alexander Vinokurov došli na treťom a štvrtom mieste do cieľa so stratou na Voecklera až tri minúty a 22 sekúnd.

Slovenským cyklistom sa včera veľmi nedarilo, Peter Velits skončil 68., Peter Sagan 73. a Martin Velits až 126.

Sagan si samozrejme aj naďalej udržal zelené tričko a to isté platí aj pre Bradleyho Wigginsa, ktorý zostal v žltom, víťaz Voeckler sa dostal do čela poradia vrchárov.

Výsledky – 16. etapy TdF: (Pau – Bagnéres-de-Luchon, 197 km)

1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 5:35:02 h
2. Chris Anker Sörensen (Dán.) Saxo Bank – Tinkoff Bank +1:40 min