Wiggins vyhral TdF, Sagan s historickým úspechom!

Peter Sagan

Britský cyklistka Bradley Wiggins sa stal prvým Britom, ktorý vyhral slávne preteky Tour de France.

Bradley Wiggins dnes nie je jediným pretekárom, ktorý sa zapíše do športovej histórie, obrovský úspech dosiahol aj slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý na dnešnej poslednej etape v záverečnom šprinte skončil druhý a vyhral na pretekoch bodovaciu súťaž.

120-kilometrov dlhá záverečná časť prestížnych pretekov Okolo Francúzska sa odohrávala v uliciach Paríža, kde cyklisti krúžili až pokiaľ nedosiahli záverečný šprint na Elizejských poliach.

Víťazom poslednej etapy sa stal Brit Mark Cavendish, ktorý iba tesne prekonal Petra Sagana a tešil sa tak z prvenstva. Britská stajňa Sky sa tak tešila z dvojnásobného triumfu, pretože celkovým víťazom náročných trojtýždňových pretekov sa stal Bradley Wiggins, ktorý si bez problémov udržal žlté tričko, keďže došiel do cieľa a v dnešnej etape sa celkové poradie cyklistov nemenilo.

Peter Sagan zaznamenal historický úspech pre Slovensko, okrem toho, že na Tour vyhral tri etapy, sa stal aj víťazom v bodovacej súťaži s obrovským náskokom 141 bodov na druhého Andrého Greipela z Nemecka a stal sa tak prvým Slovákom, ktorý túto súťaž na Tour vyhral.

Druhý v celkovom poradí skončil ďalší jazdec z tímu Sky Christopher Froome a z celkového tretieho miesta sa mohol tešiť Saganov kolega z tímu Liquigas-Canondale Vincenzo Nibali.

Víťazi Tour de France 2012

Britský cyklista Bradley Wiggins v žltom tričku vedúceho pretekára (druhý zľava), najlepší jazdec do kopca Francúz Thomas Voeckler (vpravo), Slovák Peter Sagan v zelenom drese najlepšieho špurtéra (druhý sprava) a najlepší mladý jazdec Američan Tejay van Garderen (vľavo).

Výsledky – 20. etapy TdF: (Rambouillet > Paríž Ch.-Élysées 120 km)

1. Mark Cavendish (V. Británia/ Team Sky) 3:08:07″
2. Peter SAGAN (Slovensko/ Liquigas) ST (zelené tričko)