Novak Djokovič: „Nemám co ztratit“

Novak Djokovič

McENROE: Lidé se mne ptají: “ Co se změnilo na Novakově hře? Podání? Forhend?“

DJOKOVIC: Je pravda, že jsem se zlepšil, ale o velmi malé procento. Mám stejnou hru, kterou mám už posledních pár let, to co se změnilo, je můj mentální přístup, když jsem na kurtě. To je ten rozdíl. To jsem zlepšil. Dozrál jsem a řekl jsem si: „Nadešel můj čas. Dokážu to. Můžu vyhrát velke turnaje.“ Myslím, že šťěstí nepřeje jen těm statečným, ale také těm, kteří věří, že jsou na správném místě, že tam prostě patří.
Vloni jsi měl problémy se svým podáním. Jak jsi se přes ně dostal?

Každý si mohl všimnout, že jsem změnil pohyb během svého podání a trošku to odneslo rameno. Běhěm sezóny 2009 a začátkem sezóny 2010 jsem odehrál skoro 100 zápasů, to bylo nejvíce v mé kariéře, a to je jedním z důvodů, proč utrpělo rameno. Bylo unavené a ztěžklo. Během tréninku jsem začínal cítit, že to podání pro mně není přirozené a tak jsem to kompenzoval použitím jiných svalů. Bohužel se to otočilo proti mně. Po šesti měsící jsem byl zpět a vrátil jsem se ke svému původnímu podání, bylo to něco, co se přihodilo automaticky. Všem jsem říkal, že to není cílené. No a v těch dalších šesti měsících roku 2010,  kolem U.S.Open, jsem konečně cítil, že mé podání se začalo vracet. To že jsem se dostal až do finále bylo pro mně odrazovým můstkem. Tím momentem se to všechno otočilo.

Úder, který si lidé pamatují nejvíce je z letošního U.S.Open –tvůj první vrácený match-point proti Rogeru Federerovi. Co se ti honilo hlavou?

Když Roger podává na zápas v grand slamu, tak existuje velice malá šance, že to pustí. Já byl ale překvapivě uvolněný. Řekl jsem si: „OK, nemám co ztratit. “ Přestal jsem přemýšlet o tom, co by se mohlo stát a začal jsem spoléhat na svou fyzickou a mentální sílu, která mi pomůže zahrát správné údery ve správný čas. Nechtěl jsem udělat to, co jsem dělal poslední tři, čtyři roky. Pokaždé, co jsem se dostal do semifinále nebo finále grand slamu, jsem prohrál proti Rogerovi a Rafovi, ne prototo, že jsem hrál špatně, ale protože byli mentálně dominantnější než jsem byl já.

Tu noc před finále Wimbledonu proti Nadalovi, jsem tě viděl na kole s tvými dvěma bratry a strýcem. Byl to tvůj nápad?

Nazvali jsme to malé dobrodružství Avatara. Vždycky se snažíme o nějaké propojení s přírodou, protože je to živá síla, myslím, že tady nacházím svůj klid.

Vloni jsme hráli proti tvé zemi v Davisově poháru, byl jsem naprosto unešen z toho, jak skvěle jsi zvládal všechen ten tlak. Když jsi v Srbsku, jak využíváš všechnu tu pozornost okolí ke své motivaci?

Lidé mne vnímají jako někoho, kdo dokáže změnit obraz o naší země z negativního na pozitivní. Ano, je to těžké břemeno, ale těší mě to.  Kolik lidí se může pochlubit tím, že reprezentuje svou zemi, nejen ve sportu ale ve světě? Ve svých 24 letech, jsem už přežil dvě války, a vím co to znamená nic nemít, vím co to je, když vám lítají bomby nad hlavou. Musíte hledat světlo v tmavém tunelu, no a moje země našla svůj klid ve sledování sportu. Proto si lidé váží našeho úspěchu, jakoby to byl jejich vlastní úspěch.

Kdyby jsi si mohl zahrát s jedním hráčem z minulosti, s kým by to bylo?

S Petem Samprasem. Je to můj idol všech dob. Pamatuji si, jak jsem sledoval jeho zápasy když mi byly 4 roky. V mé rodině nemáme tenisovou tradici. V Srbsku jsem vyrůstal v lyřařském resortu. Můj otec byl profesionálním lyžařem, s mou mámou se seznámili na svahu. Narodil jsem se na sněhu s lyžema. Když jsem byl mimino, tak otec lyžoval se mnou na zádech. Dodneška, přestože jsem profesionálním tenistou, tak mou největší vášní a nejmilovanějším sportem je lyžování. Osud tomu ale chtěl, abych začal hrát tenis. V 6-ti letech jsem sledoval, jak Pete Sampras vyhrál Wimbledon a představoval jsem si sám sebe, jak hraju o Wimbledonský titul. Takže Pete je někdo, ke komu jsem odjakživa vzhlížel.

S jakou motivací budeš vstupovat do Australian Open a do sezóny 2012?

Je mi teprve 24 a chtěl bych dosáhnout ještě mnoha úspěšných sezón, vyhrát tolik grandslamoých titulů kolik bude možných. Blíží se Olympiáda a ja chci medajli.

Zdroj: ESPN The Magazine, ESPN.com
Foto: ESPN.com. Video: YouTube
Preklad: Lienka

One Response to Novak Djokovič: „Nemám co ztratit“

  1. Jonetta píše:

    Super informative writing; keep up the good work.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*