US Open 2012: Murray zdolal Djokoviča a má prvý grandslamový titul!

Andy Murray

Britský tenista Andy Murray v noci po skoro päťhodinovej dráme zdolal Novaka Djokoviča a vyhral US Open.

Rodák z Glasgowa má po dnešnej noci dôvod na oslavy, v areáli Flushing Meadows získal po dramatickom finále svoj vôbec prvý titul z turnaja série Grand Slam a stal sa svetovou trojkou v rebríčku ATP.

Bitka o finále sa začala veľmi netradične, obaja tenisti si navzájom brali podanie a nakoniec sa dopracovali až do tajbrejku. Už v ňom mohli diváci na štadióne Arthura Ashea vidieť náznak drámy, keď Murray nakoniec set získal pre seba s výsledkom 7:6 (10).

V druhej časti hry mal Škót psychickú výhodu a dostal sa do vedenia 4:0. Djokovič ale potvrdil svoje pevné nervy z minulých grandslamových turnajov a dokázal vyrovnať na 5:5, jeho snaha bola ale nakoniec márna, pretože Murray vyhral aj druhý set v pomere 7:5.

Ďalšie dva sety patrili predsa len srbskej bývalej svetovej jednotke, Djokovič v nich dovolil svojmu súperovi uhrať iba päť gemov a vyrovnal tak stav zápasu na 2:2 na sety. O všetkom sa teda rozhodovalo v piatom sete, v ňom už jednoznačne dominoval Murray a zápas vyhral s celkovým výsledkom 7:6 (12:10), 7:5, 2:6, 3:6, 6:2.

Djokovič tak svoj titul z minulého roku neobhájil a Murray zakončil svoju úspešnú letnú sezónu svojou prvotinou z Grand Slamu.